Porady Ogrodnicze Białystok
Pielęgnacja ogrodów Białystok

Pielęgnacja ogrodów - podstawowe zasady dbania o ogród

Stworzenie własnego ogrodu nigdy nie należało do łatwych zadań, niezależnie od tego, czy mają się w nim znaleźć jadalne warzywa, czy też piękne kwiaty i krzewy. Jednak rola ogrodnika nie kończy się na samym posadzeniu roślin. Musi on odpowiednio dbać o każdy listek i źdźbło trawy na swoim terenie zielonym, tak aby wszystkie uprawiane rośliny były najlepsze jakościowo i jak najlepiej się prezentowały. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady pielęgnacji, o których powinien pamiętać każdy właściciel ogrodu.

Pielęgnacja ogrodów - o czym pamiętać?

Oczywiście najważniejsze jest nawożenie roślin odpowiednimi nawozami, które spełniają wszystkie ich potrzeby naturalne. Jednak ogrodnik musi pamiętać też o przycinaniu wszystkich krzewów, ochronie roślin przed szkodnikami, regularnym ściółkowaniu i koszeniu trawnika. Jeśli już o trawniku mowa to zdecydowana większość amatorów ogrodnictwa zapomina o wertykulacji, która jest kluczem do zdrowej i pięknej trawy w każdym ogrodzie.

Czego nie wolno robić w ogrodzie?

Pielęgnacja ogrodów niesie też za sobą kilka zakazów, których powinien przestrzegać każdy ogrodnik. Przede wszystkim nie wolno kosić trawy po deszczu, a na pewno nie w jego trakcie - nawet jeśli pada regularnie od kilku tygodni. Ponadto nie powinno się opryskiwać roślin preparatami ochronnymi w bardzo słoneczne dni, jak i wtedy, gdy ma się do czynienia z silnymi wiatrami. Ostatnim przeciwwskazaniem dla ogrodników jest zaniechanie podlewania w słoneczne popołudnia i wieczory. Najlepiej jest to robić rano lub wieczorem, chyba że danego dnia chmury przysłaniają Słońce.