Porady Ogrodnicze Białystok
Ogrody Białystok

Jak stworzyć przydomowe ogrody?

Wspaniałe ogrody to marzenie wielu z nas, jeśli więc mamy do tego warunki, warto je odpowiednio zaprojektować. Ogród będzie miejscem odpoczynku dla domowników i przestrzenią do ekspozycji pięknych roślin, cieszących oko ludzi i stanowiącą azyl dla owadów.

Faza projektowa, czyli dobór odpowiednich roślin

Planowanie przydomowego ogródka rozpoczynamy od dobrego projektu. Jeśli mamy doświadczenie i odpowiednią wiedzę, możemy samodzielnie stworzyć mapę aranżacji przestrzeni. Gdy zaś nie czujemy się na silach, skorzystajmy z usług projektanta. Niezależnie od tego, którą opcje wybierzemy, należy zastanowić się jakie są potrzeby i oczekiwania naszej rodziny. (Więcej informacji o ogrodach na stronie https://acerogrody.pl/)

Jeśli mamy dzieci, z pewnością warto wygospodarować fragment ogrodu na huśtawkę, trampolinę czy piaskownicę. Gdy lubimy grillować, może warto pomyśleć o stałej konstrukcji do gotowania w plenerze i miejscu na stolik. Gdy nie mamy czasu na pielęgnację roślin, postawmy na duży trawnik i łatwe w uprawie krzewy. Projektant ogrodów zaproponuje nam odpowiednie rośliny, w tym nawet gatunki traw idealne dla naszych potrzeb.


Wykonanie własnego ogrodu

Gdy zakończy się faza projektowania zieleni, pora przystąpić do pracy. I tu podobnie jak w przypadku projektu, możemy zabrać się do dzieła samodzielnie lub zlecić roboty wykwalifikowanej firmie. Trud włożony w realizację ogrodu własnymi rękoma przyniesie nam niemałą satysfakcję.

Pamiętajmy, że ogrody wymagają dużo cierpliwości i pracy. Maleńkie sadzonki, które posadzimy dziś potrzebują czasu, nawożenia i podlewania zanim przeistoczą się w bujne krzewy. Miejmy świadomość sezonowości prac - drzewa i krzewy najlepiej sadzić jesienią lub wczesną wiosną, gdy pozbawione są liści. Wówczas rośliny całą energię będą mogły włożyć w ukorzenienie się i adaptację na nowym gruncie. Kiedy zamierzamy hodować samodzielnie warzywa, przeznaczmy grządkę ziemi lub przygotujmy skrzynie do ich uprawy. A zanim posiejemy trawę, dokładnie przeczytajmy zalecenia na opakowaniu - pielęgnacja trawnika wymaga sporej dawki wiedzy.