Prof. Łukasz Turski: Poznawanie nowego świata

Dziś nauka pełni taką samą funkcję jak sto lat wcześniej, choć zakres wiedzy, jaki oferuje, znacznie się zwiększył.

W 1916 r. magazyn „Science” opublikował pracę profesora Anthony’ego Zeleny’ego, czołowego przedstawiciela Amerykańskiego Stowarzyszenia dla Rozwoju Nauki. Jego słowa były następujące:

„Nasza cywilizacja by rozwijać się dalej, potrzebuje coraz głębszego pojmowania fundamentalnych praw natury. To zrozumienie musi przychodzić szybciej niż nasze instytucje naukowe mogą to zapewnić. Badania naukowe stają się większym przedsięwzięciem. Laboratoria są tworzone przez rząd, finansowane przez prywatnych inwestorów, a uniwersytety coraz bardziej angażują się w badania.”

Choć ten tekst mógłby zostać napisany dzisiaj, wiele się zmieniło. Nauka, w ciągu ostatniego stulecia, drastycznie wpłynęła na nasze życie. Podczas gdy Zeleny tworzył swój artykuł, I wojna światowa rzucała swoje cienie. Samoloty bojowe przecinały niebo Europy, przypominając sceny z powieści Arthura Conan Doyle’a. Teraz, za cenę luksusowego jachtu, możemy planować podróże kosmiczne.

prof. Turski o poznawaniu świata
Przeczytaj również: Redaktor Naczelny o Magazynie „Explorer”: To pismo dla ludzi ciekawych świata

W 1916 r. radio było narzędziem głównie wojskowym. Obecnie, wszyscy wokół są zanurzeni w świecie komunikacji przez smartfony i tablety. Kiedyś komunikowaliśmy się listami, dziś mamy media społecznościowe. Nasz świat przybrał inną formę – bardziej sieciową niż fizyczną.

W tym zmienionym świecie, rola nauki pozostaje niezmienna, choć wiedza, którą posiada, jest znacznie bogatsza. Niemniej, z obfitością informacji przychodzi wyzwanie rozróżniania faktów od fikcji. Czytając ten tekst, rozpoczynacie Państwo podróż z nowym wydawnictwem. Jego celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy w tym zawiłym świecie. Chociaż droga do pełnego zrozumienia świata może wydawać się długa i pełna przeszkód, jest to podróż warta podjęcia. Witamy na pokładzie!

 

 

 

Najnowsze wpisy

Menu